Czy warto mieszkać ze sobą przed ślubem?

Istnieje pewnie powiedzenie: Mieszkanie razem przed ślubem jest tak jak testowanie pralki przed zakupem... Nie oszukujmy się, że duży skok w naszych relacjach następuje wtedy, gdy dwoje ludzi doświadcza swoich własnych ograniczeń, również tej drugiej osoby.


Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zaczynają ze sobą mieszkać. Większość lubi iść z duchem czasu i zwyczajnie ceni sobie wygodę oraz finansowe korzyści jakie z tego płyną. Chcą cieszyć się bliskością drugiej osoby częściej, bez niepotrzebnego stresu i poczucia wstydu. 

Niektórzy pragną zrobić sobie pewnego rodzaju próbę, by mieć pewność w podejmowaniu dalszych decyzji. Jednak część nie zdaje sobie sprawy, że nasza druga połówka może być zupełnie nieprzygotowana do poważnego związku i dopiero ,,ten" papier nadaje dodaje powagi relacji. Oczywiście dla części nie ma on żadnego znaczenie i każdy ma prawo do własnej decyzji.

Kilka lat temu zrobiono badania, z których wynikało, że 73 proc. małżeństw, które mieszkały ze sobą przed ślubem, ulega rozpadowi. To jest ogromny odsetek. W dużej mierze wynika on z tego, że wspólne mieszkanie przed ślubem nie rodzi najczęściej żadnych obowiązków, jest przejawem wygodnictwa. A już na pewno nie rodzi tego typu relacji, co wariant z mieszkaniem już jako małżonkowie. Oczywiście mówię o sytuacji, gdy ślub jest dla partnerów czymś więcej niż tylko papierkiem i umową – mówi w rozmowie z naTemat Wioletta Lekszycka, terapeuta małżeński i rodzinny.

Dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji warto dużo rozmawiać, poznawać się i pracować nad swoim związkiem. Zamieszkanie razem to rewolucja i trzeba liczyć się z jej konsekwencjami. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Przed ślubem , Blogger