Nauki przedmałżeńskie

Wiele par ledwo co słysząc, o konieczności odbycia nauk przedmałżeńskich reaguje na to bardzo nerwowo, nie do końca zdając sobie, czym one tak naprawdę jest. Pierwsze skojarzenie od razu kojarzy się z koniecznością udziału w nudnych spotkaniach, na które zwyczajnie części szkoda czasu.


Jednak tak naprawdę na naukach przedmałżeńskich poruszana jest bardzo szeroka tematyka związana z życiem małżeńskim takie jak wzajemne relacje pary, ich wiara czy życie seksualne.

Z pewnością ta ostatnia kwestia zawsze budzi najwięcej kontrowersji i od razu na początku powoduje niechęć uczęszczania na taki kurs. Przede wszystkim nauki mają uświadomić przyszłym małżonką obowiązki jakie czekają na nich w ich spólnym życiu. Wszystko po to aby świadomie i odpowiedzialne wstąpić w związek małżeński.

Nauki przedmałżeńskie organizuje każda parafia kościelna. Co ważne Narzeczeni nie mają obowiązku odbycia nauk w parafii kościoła, w którym akurat będą brali ślub. Zazwyczaj mają one charakter cotygodniowych spotkań. Istnieją również kursy weekendowe oraz kursy w trybie skróconym dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zwykłych spotkaniach. 

Przed zapisem już na nauki warto zrobić sobie wcześniej rozeznanie. Dowiedzieć się o terminach nauk i czasie ich trwania w różnych parafiach. Dzięki czemu wybieracie termin, który najbardziej Wam odpowiada. 

Istnieją również wyjątki, kiedy nie trzeba brać udziału w naukach przedmałżeńskich. Zwolnione z nauk mogą być osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie z religii z ostatniej klasy szkoły średniej. W takiej sytuacji można starać się o zaliczenie kursu bez uczęszczania na nauki. Jest jednak jeden haczyk: oboje narzeczeni muszą posiadać akie świadectwo. W innym razie kurs nadal zostaje obowiązkowy. 

Nauki prowadzone są przez księży, zakonnice, katechetów, czy doświadczone małżeństwa. Warto też zaznaczyć, że kurs nie kończy się zadnym egzaminem. Dostaje się zwykłe zaświadczenie o uczestnictwie. Koszty kursu w każdej parafii mogą być różne. W niektórych nauki są bezpłatne, w innych są ustalone kwoty to ustalone kwoty lub dobrowolna opłata. 

Dla jednych nauki przedmałżeńskie to ciekawe przeżycie przed powiedzeniem sobie tego sakramentalnego TAK! Dla innych przykry obowiązek, który często zniechęca do samego wzięcia sakramentu. Wszystko zależy na jakich nauczycieli trafimy i ile potrafimy od nich czerpać. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2014 Przed ślubem , Blogger